Info
Begynder 2 holdet er et hold til børn i alderen 5-8 år. Holdet er sværhedsgraden over begynder 1 og det er et krav at barnet har svømmet på begynder 1, for at kunne rykke videre til begynder 2. 
 
På begynder 2 bygges der videre på undervisningen fra begynder 1, og dermed bygger mere på de færdigheder, som svømmeren har med sig fra de foregående hold. Det forventes at svømmeren ved sæsonafslutning kan puste luft ud gennem næsen, dykke til bunden, udføre nogenlunde crawl med en god vejrtrækning, kunne ligge på ryggen og have hoften i vandoverfladen mm.
 
AIF''''s tilgang til undervisningen på begynderholdet, er undevisning gennem leg. Dette vil sige at undervisningen er en lang række forskellige aktiviteter, lege og øvelser der bygger videre på barnets nuværende niveau. Dette skaber et grundelement for at kunne lære de fire stilarter på den bedst mulige måde og giver dit barn gode og sjove oplevelser i vandet.  
 
 Undervisningen foregår på midten af bassinet.  
Klik venligst her for at læse hele beskrivelsen

(B401) Begynder 2 (5-8 år)
Tid/Sted
Mandag 17:30-18:00 Svømmehallen Syd, Midten
Træner: Kasper Glud Selvyn /
Juniortræner: Ida Syndergaard /
Startdato
03.09.2018
Slutdato
30.04.2019
Tilmeldte
9/12
Kort beskrivelse
Pris
1150 kr.
Tilmeld

(B402) Begynder 2 (5-8 år)
Tid/Sted
Tirsdag 17:00-17:30 Svømmehallen Syd, Midten
Træner: Nicoline Poulsen /
Juniortræner: Liv Ørnebjerg /
Startdato
04.09.2018
Slutdato
30.04.2019
Tilmeldte
12/12
Kort beskrivelse
Pris
1150 kr.
Tilmeld venteliste

(B412) Begynder 2 (5-8 år)
Tid/Sted
Tirsdag 17:30-18:00 Svømmehallen Syd, Midten
Træner: Nicoline Poulsen /
Juniortræner: Liv Ørnebjerg /
Startdato
04.09.2018
Slutdato
30.04.2019
Tilmeldte
12/12
Kort beskrivelse
Pris
1150 kr.
Tilmeld venteliste

(B422) Begynder 2 (5-8 år)
Tid/Sted
Tirsdag 18:00-18:30 Svømmehallen Syd, Midten
Juniortræner: Caroline Riis /
Startdato
04.09.2018
Slutdato
30.04.2019
Tilmeldte
6/7
Kort beskrivelse
Pris
1150 kr.
Tilmeld

(B403) Begynder 2 (5-8 år)
Tid/Sted
Onsdag 18:00-18:30 Svømmehallen Syd, Midten
Træner: Kathrine Sandholt Jørgensen /
Juniortræner: Liv Ørnebjerg /
Startdato
05.09.2018
Slutdato
30.04.2019
Tilmeldte
10/12
Kort beskrivelse
Pris
1150 kr.
Tilmeld

(B413) Begynder 2 (5-8 år)
Tid/Sted
Onsdag 18:30-19:00 Svømmehallen Syd, Midten
Træner: Kathrine Sandholt Jørgensen /
Juniortræner: Liv Ørnebjerg /
Startdato
05.09.2018
Slutdato
30.04.2019
Tilmeldte
2/12
Kort beskrivelse
Pris
1150 kr.
Tilmeld

(B404) Begynder 2 (5-8 år)
Tid/Sted
Torsdag 16:30-17:00 Svømmehallen Syd, Midten
Instruktør: instruktør tildeles senere /
Startdato
06.09.2018
Slutdato
30.04.2019
Tilmeldte
8/12
Kort beskrivelse
Pris
1150 kr.
Tilmeld

(B414) Begynder 2 (5-8 år)
Tid/Sted
Torsdag 17:00-17:30 Svømmehallen Syd, Midten
Træner: Kasper Glud Selvyn /
Juniortræner: Rebecca Hemdorff /
Startdato
06.09.2018
Slutdato
30.04.2019
Tilmeldte
5/12
Kort beskrivelse
Pris
1150 kr.
Tilmeld

(B416) Begynder 2 (5-8 år)
Tid/Sted
Lørdag 11:30-12:00 Svømmehallen Syd Weekend, Midten
Instruktør: instruktør tildeles senere /
Startdato
01.09.2018
Slutdato
30.04.2019
Tilmeldte
5/10
Kort beskrivelse
Pris
1150 kr.
Tilmeld

(B407) Begynder 2 (5-8 år)
Tid/Sted
Søndag 09:30-10:00 Svømmehallen Syd Weekend, Midten
Instruktør: instruktør tildeles senere /
Startdato
02.09.2018
Slutdato
30.04.2019
Tilmeldte
10/12
Kort beskrivelse
Pris
1150 kr.
Tilmeld

Svømmehallen Syd/Midten

Mandag
1
2
3
4
16.30    
16.45    
17.00    
17.15    
17.30B2 B401
17.45 1150.-
18.00    
18.15    
18.30    
18.45    
Tirsdag
1
2
3
4
16.30    
16.45    
17.00B2 B402
17.15 Venteliste
17.30B2 B412
17.45 Venteliste
18.00B2 B422
18.15 1150.-
18.30    
18.45    
Onsdag
1
2
3
4
16.30    
16.45    
17.00    
17.15    
17.30    
17.45    
18.00B2 B403
18.15 1150.-
18.30B2 B413
18.45 1150.-
Torsdag
1
2
3
4
16.30B2 B404
16.45 1150.-
17.00B2 B414
17.15 1150.-
17.30    
17.45    
18.00    
18.15    
18.30    
18.45    

Svømmehallen Syd Weekend/Midten

Lørdag
1
2
3
4
9.30    
9.45    
10.00    
10.15    
10.30    
10.45    
11.00    
11.15    
11.30B2 B416
11.45 1150.-
Søndag
1
2
3
4
9.30B2 B407
9.45 1150.-
10.00    
10.15    
10.30    
10.45    
11.00    
11.15    
11.30    
11.45